English   polski  
 

Biblioteka Cyfrowa dLibra

English   polski  

Kolekcja

Biblioteka

Opis kolekcji: Stare druki Biblioteki Parafii Kolegiackiej Wszystkich Swiętych w Kolbuszowej

Kolekcja zawiera 72 najstarsze stare druki z depozytu księgozbioru Biblioteki Parafii Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Kolbuszowej wydane w latach 1525-1643, 24 dzieła z 16 w., 48 z wieku 17. Jeżeli chodzi o charakerystykę typograficzną, opisywane stare druki opuściły prasy drukarskie takich współczesnych europejskich państw jak: Belgia – 12 tytułów, Francja - 5, Niemcy - 37, Szwajcaria - 1, Włochy – 2. W zdigitalizowanej części kolekcji starych druków znajduje się również 15 poloników, w tym 6 wydrukowanych w 16 w. Pod względem treści z oczywistych względów największą grupę stanowią dzieła o treści religinej, homilie oraz kazania, przez wieki służące kapłanom w sprawowaniu posługi duszpasterskiej. Oprócz nich nie brak wydania Bibli z 1542 r. Księgi Psalmów z 1582 r. Katechizmu Rzymskiego z 1611 r. oraz dzieł z zakresu prawa kościelnego będących między innymi pokłosiem Soboru Trydenckiego, synodów Prowincji Gnieźnieńskiej oraz synodów Diecezji Krakowskiej. Spośród tej grupy należy wspomnieć o najstarszych starych drukach w kolekcji: Canones Apostolorum z 1525 r. natomiast z poloników: Statutach Prowincji Gnieżnieńskiej wydrukowanych w 1527 w krakowskiej oficynie Macieja Szarfenberga. Kolejna, o wiele skromniejsza pod względem ilości grupa to literatura z takich dziedzin jak historia: Plutarchus, Vitae comparatae illustrium virorum Graecorum & Romanorum ; Johannes Nuclerus, Chronica succinctim compraehendentia res memorabiles seculorum omnium ac gentium ; Cesare Baronio, Roczne dzieje kościelne od narodzenia Pana i Boga naszego Jezusa Chrystusa w dwóch krakowskich wydaniach z 1603 i 1607 r. filozofia i etyka: Francesco Piccolomini, Universa Philosophia de moribus, polityka: Jean de Chokier, Thesaurus politicorum aphorismorum w czterech wydaniach z 1613, 1619, 1627 i 1643 r. prawo: Jakub Janidło, Processus iudiciarius, a także medycyna: Claudius Galenus, De medicamentorum compositione secundum locos, libri decem.

UWAGA! W dniu dzisiejszym (20 kwietnia 2017) uruchomiliśmy w Kolbuszowskiej Bibliotece Cyfrowej funkcję umożliwiającą bezproblemowy dostęp do plików w formacie DJVU. Od teraz pliki będą się otwierały bez przeszkód na wszystkich przeglądarkach obsługujących HTML5. Są to wszystkie najnowsze wersje przeglądarek: Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge i Opera.

Jeżeliby komuś nie uruchomi się automatycznie plik, należy kliknąć na dole ekranu, po prawej stronie, na link „Tę publikację można wyświetlić na różne sposoby. Wypróbuj inny! Więcej...” i wybrać podgląd w formacie HTML5.

W razie problemów prosimy pisać na adres l.szymanski@bibkolb.eu.

Liczba publikacji w kolekcji: 72

Najczęściej przeglądane

Więcej...

Ostatnio dodane

Ładowanie...